وبلاگ جامع طب سوزنی ایران - teb soozani
لطفا در استفاده از مطالب، منبع را به طور کامل ذکر فرمایید.

 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۹ارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

طب سوزني روي توان مغز در تنظيم درد تاثير مي‌گذارد

در يك پژوهش جديد نشان داده شد: طب سوزني چين روي توانايي مغز در تنظيم درد تاثير مي‌گذارد.

محققان مي‌گويند: طب سوزني كه هزاران سال است در پزشكي آسياي شرقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد احتمالا با فعال كردن تسكين دهنده‌هاي طبيعي درد در بدن مي‌تواند،‌ درد را درمان كند.

اما اينكه طب سوزني در سطوح سلولي چطور عمل مي‌كند، هنوز به ميزان گسترده‌اي ناشناس است.

محققان دانشگاه ميشيگان با استفاده از تصويربرداري‌هاي مغزي به شواهد علمي تازه‌اي دست يافته‌اند كه نشان مي‌دهند طب سوزني چين روي توان بلند مدت مغز در تنظيم درد تاثير مي‌گذارد.

شرح اين يافته در مجله «نوروايمج» منتشر شده است.

محققان نشان دادند: طب سوزني دسترسي به گيرنده‌هاي MOR را افزايش مي‌دهد. اين گيرنده‌ها در مناطقي از مغز هستند كه سيگنالهاي درد را پردازش مي‌كنند. افزايش دسترسي الزامي به اين گيرنده‌ها با كاهش درد در ارتباط است.

سلامت نيوزارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۷

***اطلاعیه***

میهمانان گرامی «طبسوزنیداتکام» سلام !

با توجه به اینکه نشانی «Tebsoozani.com» کم کم و در یک دوره گذار ، به سایت جامع طب سوزنی اختصاص خواهد یافت، لطفا به تدریج جهت ورود به این وبلاگ نشانی «Tebsoozani.blogfa.com» را کلیک نمایید.

با احترام ، طبسوزنیداتکامارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۶

 

 

درمان نگار (21)

دختر خانم 14 ساله با 108 کیلو وزن و بیماری کم کاری تیروئید به مطب مراجعه و پس از 2 دوره طب سوزنی و در مجموع 23 جلسه 27 کیلو کاهش وزن داشته و هیچ عارضه اضافی را هم تجربه ننمود.

دکتر قاسمیارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

 

طب سوزنی به شکل چینی‌اش از کی وارد ایران شد؟

- تاریخچه ورود طب سوزنی به ایران در شکل و شمایل چینی‌اش برمی‌گردد به دهه پنجاه خورشیدی که یک هیأت چینی به دعوت دولت به ایران آمد و نزدیک به یک سال در کرج، رامسر و بیمارستان شهدای تجریش مستقر شد. پس از آن دکتر رضوان اوحدی که متخصص اورولوژی از فرانسه بود و طب سوزنی را در فرانسه آموخته بود، به ایران آمد و به همراه دکتر مهاجر، اولین کتاب طب سوزنی را به فارسی تألیف و توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر کرد.

دکتر ایرج روئین دژارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۴

 

دو بال قوي، دور ازهم!

علم پزشکی در حال حاضر به دو قسمت تقسیم شده است : طب غربی و طب شرقی.

زمانی مبدأ علم پزشکی در شرق بود ولی به تدریج که دانش از شرق به غرب منتقل شد و با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی که در غرب اتفاق افتاد این علم رشد کرده و بارور شد. طب شرقی که بیشتر حالت سنتی داشت ، مبنايش گیاهان دارویی بود که برای درمان استفاده می کردند.

ادامه مطلب ...ادامه مطلب...
ارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

دستگاه لیزری طب سوزنی بدون سوزن

اکوپوینت لیزری بر اساس طب سوزنی چین طراحی شده و از لحاظ عملکرد مشابه اکوپوینت مغناطیسی است.این وسیله از طریق تابش لیزر ضعیف (کلاس 3 A  ) و ماساژ لرزشی در نقاط طب سوزنی ، در درمان بسیاری از اختلالات و بیماریها موثر است. از جمله لکنت زبان ، انواع دردها (سردرد و میگرن ، کمر درد ، درد سیاتیک ، زانو درد و ...) ، انواع اختلالات تنفسی ( آسم ، برونشیت ، سرماخوردگی) ، اسهال ، حالت تهوع ، دیابت ، صرع ، ریزش مو ، مشکلات شنوایی و بینایی ، مشکل فشار خون ، فلج ، سینوزیت ، مشکلات پوستی و ...

در باز کردن کانالهای بدن ، تنظیم گردش خون و انرژیQI بدن ، بهبود سیستم ایمنی بدن و احیای دوباره سلولها بسیار موثر است.یکی از موارد استفاده مهم این وسیله ، در زیبا سازی و احیای دوباره سلولهای پوست است. به دلیل داشتن سه سر متفاوت و قابل نصب بر روی دستگاه ، امکان ماساژ لرزشی و تابش لیزر بر روی هر سطحی از پوست وجود دارد. استفاده از این دستگاه ، باعث انعطاف پذیری و شادابی پوست خواهد شدارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۲

 

سلولیت و چاقی

به نو شته journal of shanghai acupuncture from china در مورد یکی از روش های درمان چاقی از طریق طب سوزنی با استفاده از این نقاط بوده که در ذیل به ان اشاره میگردد :

طب سوزنی موجب کاهش وزن-کاهش چربی های نهفته (سلولیتها)-کاهش چربی خون میشود.

مکا نیسم اثر :حل کردن بخاراتاز طریق قفسه سینه -افزایش جریان شی (oi)کبد و جلوگیریاز استاز خون وچی درکیسه صفرا و حمایت یاpromotingاز جریان چی در مزیدین ها می گردد.نقاط انتخاب شده در این جورنال عبارتست از:

Li11-li4-ht7-pc4-pc5-pc6-gb34-bl13-bl14-bl15-bl23-st36-st18-sp4-sp6-st40-ren15-ren17-ren12-liv3-------+  EAR acupuncture  mouth+hunger point-shenmen-large intestine-lung-endocrine-

هر بار چند نقطه  بدنی و گوشی انتخاب شده  وبعد از تحریکات الکتریکی با شدت جریان کم (یک میلی امبر)

و فرکانس بالا حدود100 هرتز در ثانیه)بمدت نیم ساعت و سبس از سید های وانگ بولیشینگ یا واشریا سجتا لیس را در2-3 نقطه مورد نظر گوشی فیکس میکنیم.تاکید به بیماران که در چند نوبت در روز  ودر زمان گرسنگی به مدت 3 دقیقه روی سید ها ماساز دهند ضروری است .در این روش هر دو ماه هفته ای 3 جلسه یک دورهcourse

درمانی محسوب میگردد. ضمنا تحریک مو ضعی سوزن در مناطق سلولیت با تحریک الکتریکی با ارتعاش سوزنها در نسج چربی موجب دفع چربی ها از طریق سیستم لنفا تیکی شده وموجب کاهش سایز چربی در بیماران و رضایت انها میگردد

در اکثر کتابها و پورنالها علاوه بر جلسات منظم طب سوزنی انجام نکات زیر ضروری است :

1-دادن یک رپیم غذایی متعادل نسبت به وزن بیمار حدود 1200-1500کالری که نوع ان متفاوت و با در نظر گرفتن نوع عادت غذایی متنوع باشد .تا بیمار خسته نشود .روش خوردن غذاسه هشتم صبح- سه هشتم نهار -دو هشتم شام در کتابها بیشنهاد گردیده ولازم است شام را زود خورده  وبعد از شام بلافاصله نخوابند خومقداری فعالیت وراه بیمایی داشته باشند .

2-.نجام تمرینات ورزشی مناسب با توجه به سن بیماران  که اغلب راهبیمایی ارام و بتدریج تند که ایجاد عرق در بیمار نماید بطور متوسط 30 دقیقه-حتیالمقدور توصیه شده عصر باشد چون از صبح بهتر است.

3-دادن herbal medicineمثل زیره سبز-زیره سیاه -استقدوس -بهار نارنج -زعفران -عرق بید مشک -

و غیره که به فراخور بیمهران وبا در نظر گرفتن معاینه چینی قبل از شروع درمان و حین درمان و با در نظر گرفتن طبع بیمار وheat syndrome -یا cold syndrome به انها داده میشود .

اگر بیمار بخواهد بدون طب سوزنی رزیم بگیرد تنها با 4-5 کیلو دچار ضعف -خشکی و چروک بوست مشکل اعصاب و بعد از ترک رزیم دچار افزایش وزن بیشتر میگردد در حالیکه با کمک طب سوزنی  نه تنها دچار مشکلات بالا نمی شود بتکه باعث ارامش اعصاب -بهتر شدن بوست-بهتر شدن خواب و ازبین رفتن مشکلات گوارشی ودر خانمها ازبین رفتن دردهای بریود ورفع بسیاری از عوارض جانبی مثل کاهش چربی خون -وتنظیم فشارخون میشود.ضمنا اگر بیماران جلسات طب سوزنی خود را تا رسیدن به ideal weight  بطور منظم بیایند چون حجم معده وقدرت جذب روده ها طبیعی ومیزان متا بولیسم سلولی و اشتهای بیمارنرمال وکنترل میشود بیمار با وجود کاهش وزن شدید کاملا سالم بوده و تجربه نشان داده است که بعلت عادت صحیح معده وروده ها با کمی مواظبت هرگز به وزن قبلی بر نمی گردد .به شرطی که با داشتن ترازو در منزل  وبرهیز از غذاهای برجرب و انجام ورزش مناسب کنترل نا محسوسی روی افزایش وزن خود داشته باشد .

در اینجا توجه شما را به گزیده هایی از کتابselections from clinical experience of  acupunctureکه بوسیلهshanghai journal of acupuncture ونتیجه تحقیقات وسیع بسیاری از دانشگاه های غربی میباشد  و درreference:

1-در مقالهanal biochemistriتخمین فلومتریک ابی نفرین

2-=method of hormone analysisبوسیلهdr0brewer-george verlogبوسیله دانشگاه استیوارت المان

3-medical biochemistry با نشر بوسیلهmedical college shanghai and baijing-2 volume

4-hormons and metabolic control توسطdredvard Arnold دانشگاه لندن

5-دکتر یانگ جانگ دبارتمان اندوکرینولوزی چین

6-دکترسانیانگفان progresses of the researches on the pathophysiological changes of obesity بخش اندوکرین دانشگاه ابرود

7-دکتر وانگ شلینگ در موردتغیرات اندوکرینیتیب های چاقی چاب شده در journal of herbei medical college

8- دکتر بک نیلسون رل با توزنیکرسبتورهای انسولینی در دیابت ملیتوس بیماران چاق انتشار در زورنال دیابت ص27

9-the first medical college of shanghai-medical biochemistry

این کتاب دارای مباحث زیادی میباشد که در مورد درمان چاقی با طب سوزنی به  نکات زیر و جداولی که نتیجه بسیاری از مراکز دانشگاهی در سراسر جهان میباشد میبردازیم :

درمان یک دوره 2 ماهه یا 12 جلسه ای طب سوزنی :

1-اگرمیزان body weight بالای4 کیلوگرم یا اندازهگیری دورشکم بیشتر از10 سانتیمتر باشدexcellent

2-اگر وزن بین 2-4کیلو گرم  ودور شکم بین 5-10 سانتیمتر کاهش بیدا کندeffective است.

3-اگر وزن زیر 2 کیلو و دور شکم زیر 5 سانتیمتر بشود ineffectivenessاست.

 

دکترفرهادصبری

 متخصص بیهوشی

استادیاردانشگاه علوم بزشکی

دارای مدرک t.c.m از دانشگاه طب سوزنی شانگهای چینارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۱

***اطلاعیه***

میهمانان گرامی «طبسوزنیداتکام» سلام !

با توجه به اینکه نشانی «Tebsoozani.com» کم کم و در یک دوره گذار ، به سایت جامع طب سوزنی اختصاص خواهد یافت، لطفا به تدریج جهت ورود به این وبلاگ نشانی «Tebsoozani.blogfa.com» را کلیک نمایید.

با احترام ، طبسوزنیداتکامارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۲۰

 

مزایای طب سوزنی باعث افزایش روز به روز استفاده از آن شده است

  مهمترین مزایای آن عبارتند از :

1-    بسیار ارزان است .

2-   ساده است و در همه جا قابل انجام ميباشد .

3-   مؤثر بودن آن ثابت شده است .

4-   اگر توسط فرد متخصص انجام شود ، هيچگونه عارضه ای ندارد .

دكتر هاشم بيگيارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

طب سوزني در درمان صداهاي داخل گوش مؤثر است

يك مطالعه نشان مي‌دهد؛ طب سوزني در درمان صداهايي مانند وزوز و سوت در داخل گوش مي‌تواند مؤثر باشد.

به گزارش سلامت نیوز، سوزان شور، محقق دانشگاه ميشيگان آمريكا، در اين خصوص اظهار كرد: از جمله نشانه‌هاي شنيدن صداي وزوز و سوت در گوش اين است كه فرد حس مي‌كند چيزي يا كسي روي صورت و گردن او حركت مي‌كند و يا دست مي‌كشد.

برپايه اين پژوهش كه در نشريه اروپايي Neuroscience درج شده، سلول‌هاي عصبي احساس لمس شدن پس از به وجود آمدن صداي سوت و وزوز در مغز فعال مي‌شوند و آسيب‌هايي را ايجاد مي‌كنند.

همچنين خاطرنشان شده است كه فعاليت بالاي نرون‌هاي احساس لمس شدن به احتمال زياد نقشي مهم در ايجاد صدا و وزوز در گوش ايفا مي‌كند.

با انجام اين پژوهش بر روي حيوانات، دانشمندان شيوه‌هايي از قبيل اجراي طب سوزني بر نواحي سر و گردن را در درمان صداي وزوز داخل گوش مؤثر مي‌دانند.

سلامت نيوزارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۱۸

 

درمان نگار (20)

خانم ز_ر 47 ساله ساکن مشهد افسردگی وناامیدی_بی خوابی وناراحتی اعصاب به مدت طولانی که درچند ماه اخیربدلیل مشکلات خانوادگی تشدید یافته است. بعد از جلسه سوم طب سوزنی درتاریخ 26/8/84 درمان با بهتر شدن خواب آغاز گردیدوبعد از آن بیمار از نظر روحی روزبه روز بهتر شد طوریکه بالای 70 درصد بهبودی را بعد ازجلسه دهم وبالای 90 درصد بهبودی را بعداز جلسه بیستم درتاریخ20/10/84 اعلام نمود.علاوه برآن دردهای عادت ماهانه با سابقه 20ساله بهبودی کاملا" رضایتبخش یافت.

دکتر ظهوریانارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۱۷

 

روزنه اي ديگر

طب سوزنی با اینکه دارای سابقه قدیمی و چند هزار ساله است، اما اصول آن بسیار مدرن می باشد و معیارهای علمی بسیار دقیقی در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریها ارائه داده است. بخصوص انجام جراحی های بدون بیهوشی، که عملا چند گام جلوتر از علوم نوین امروزی قرار دارد.

این طب مدلی از فیزیولوژی و پاتوفیزولوژی را ارائه می دهد که در ابتدا شاید برای برخی عجیب بنظربرسد. اما بسیاری از دانشمندان با انجام تحقیقات گوناگون با استفاده از ابزار آلات جدید پزشکی موفق به درک جدیدی از این طب گردیده اند و تحقیقات نوین همگی موید تایید و اثبات ادعاهای این رشته پزشکی است.

هرچند که ناشناخته های این طب بی شمار است. طب سوزنی ضمن اینکه قادر است پا به پای طب جدید کمک بزرگی به جامعه نماید، عملا می تواند خلاهای ناشی از تشخیص و درمان در طب جدید را پر کند.

دكتر نادعلي اسماعيليارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

تاثير طب سوزني بر ترك سيگار

مكانيسم طب سوزني بر اساس فرآيندالكتروشيميايي بنا شده و مانند انتقال پيام عصبي از مركز عصبي يعني سيستم عصبي عمل مي كند.

دكتر مولازاده متخصص طب سوزني در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مكانيسم طب سوزني بر اساس فرآيند الكتروشيميايي بنا شده و لذا مانند انتقال پيام عصبي از مراكز عصبي (سيستم عصبي مركزي) عمل مي كند و اين مكانيسم اصلي فرآيند طب سوزني است يعني در فرد سيگاري به علت مصرف نيكوتين اسيد موجود در سيگار گيرنده ، نيكوتين بدن نسبت به مصرف سيگار عادت كرده است و بايد با مكانيزم الكتروشيميايي اين گيرنده هاي سلولي را به حالت اوليه بازگرداند كه طريق سوزن زدن (طب سوزني) به نقاطي كه در طب سنتي چين با تجربه چند هزار ساله مشخص شده پيوسته پيام الكتروشيميايي ايجاد كرده و اين گيرنده ها را به حالت قبل از مصرف نيكوتين باز مي گرداند.

وي گفت :برنامه درماني (پروتكل درماني) در هر فرد سيگاري با توجه به موقعيت جسمي و رواني متفاوت است و قبل از شروع طب سوزني بايد مقدار تري گليسيريد خون كه مرتبط با نيكوتيك اسيد است اندازه گيري شود و در صورتي كه فرد دچار افزايش بيش از حد تري گليسيريد شود قبل ازطب سوزني اقدام به درمان دارويي براي تبديل تري گليسيريد خواهد شد سپس نقاط مهم طب سوزني شده و يا براي  تسريع و كوتاه كردن زمان هر جلسه طب سوزني الكتريكي يا ليزر استفاده مي شود.

سلامت نيوزارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

دانش طب مكمل و پزشكي مدرن امروز 

 با توجه به آخرين گزارشات منتشر شده تنها در كشور آمريكا، بيش از نيمي از مردم روشهاي درمان متفاوتي را نسبت با روشهاي درمان معمول مي پذيرند و بنابراين بر تعداد طرفداران اين روش هاي سنتي روز به روز افزوده مي شود.

  در جهان قرن بيست و يكم  مشكلات علم پزشكي رايج گواهي بر گسترش دانش هاي پزشكي مكمل است و باعث پيوند زدن دانش غرب و شرق مي گردد و سلامتي را تا حد بالايي تضمين مي كند.

بشر منتظر روز هايي سالم تر است . . .  ارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 

درمان استفراغ هاي مكرر دورة بارداري hyperemesis gravidarum بوسيلة طب سوزني،

 فشار به نقاط مربوطه و زنجبيل

مجلة طب سوزني پزشكي متعلق به آكادمي طب سوزني پزشكي ايالات متحده جلد 17

خلاصه: يك زن 26 سالة با سابقة چندين زايمان با مشكل استفراغ هاي مكرر دورة بارداري، دهيدراتاسيون، پروتينئوري و كتونوري مراجعه كرد كه بطور موفقي با دو جلسه طب سوزني و چندين بار فشار نقاط در منزل و جويدن زنجبيل خام درمان شد. اين روش درماني باعث شد كه بيمار در بيمارستان بستري نشود و سرم درماني نشود و از داروهاي ضد استفراغ استفاده نكند. كلمات كليدي: استفراغ مكرر و شديد دورة بارداري hyperemesis gravidarum ، طب سوزني، فشار به نقاط طب سوزني Acupressure ، زنجنيل، طب سنتي چيني TCM مقدمه: هيپرامسيس گراوداروم يا استغراغ هاي مكرر و شديد دورة بارداري همراه هستند با تهوع و استفراغ شديد كه در 1 تا دو درصد حاملگي ها اتفاق مي افتد و همراه است با از دست دادن وزن، كتونوري، پروتئينوري، و گاهي بستري شدن. درمان شامل است به تزريق داخل وريدي سرم، دادن درمان هاي ضد استفراغ ( كه مي تواند همراه با عوارض تراتوژني جهت جنين باشند) و درمانهاي گران بيمارستاني است. اتيولوژي آن ناشناخته است، ولي افزايش HCG و اختلال كاركرد تيروئيد، غدة قدامي هيپوفيز و غدد آدرنال ، عفونت هليكوباكتر پيلوري و عوامل رواني ممكن است عامل آن باشند. اثرات مفيد فشار به نقاط طب سوزني در روي نقطة PC6 در روي بيماري صبحگاهي گزارش شده است. در مطالعات موارد استفراغ هاي شديد دورة بارداري گنجانده نشده اند و در روش طب سنتي چيني از نقطة PC6 جهت درمان تهوع و استفراغ استفاده مي شود. در توافق عام موسسة ملي سلامت ، استفاده از طب سنتي چيني جهت درمان تهوع و استفراغ شناخته شده بود. هدف از گزارش اين مورد ترسيم كنيم كه مي شود با استفاده از TCM طب سنتي چيني، استفراغ هاي شديد بارداري را درمان كنيم.

گزارش موردي: يك زن 26 ساله با سابقة چند زايمان جهت بررسي بارداري در هفتة 12 بر طبق تقويم و هفتة 14 بر اساس سونوگرافي مراجعه كرد. بيمار گزارش داد كه داراي تهوع و استفراغ شديد در طي دورة بارداري است و 8 پاند از وزن او كاسته شده است. جهت درمان او افزايش مصرف مايعات ، وعده هاي غذايي كوچكتر با دفعات بيشتر و ويتامين بي 6 25 تا 50 ميليگرم هر 8 ساعت تجويز شد. در بررسي مجدد 7 روز بعد ديده شد كه علائم تشديد شده است و 2.5 پاند ديگر از وزن بيمار كاسته شده است. و بيمار به نظر دهيدراته مي آمد. آزمايش ادرار نشان داد كه بيمار پروتئينوري، كتونوري و گراويتي مخصوص 1.020 دارد. و جهت نامبرده تشخيص هاپيپرامسيس گراويدارم گذاشته شد. درمان براساس TCM به جاي بستري در بيمارستان برگزيده شد. روشها: از PC6 جهت طب سوزني و فشار به نقاط طب سوزني استفاده شد. جهت درمان از بيمار رضايت حاصل شد. نقطة PC6 بطور دو طرفه سوزن گذاري شد و Qi حاصل شد. از موكسا به مدت سي دقيقه نيز استفاده شد. و بعد از آن سوزنها خارج شدند. سوزنهاي طب سوزني ، از نوع يك چون با سر مسي بودند. پس از اولين جلسه بيمار اظهار داشت كه تهوع او كاسته شده است. بعد از علامت گذاري روي PC6 با مداد دو طرفه به بيمار تفهيم شد كه بايد از فشار به نقاط مذكور بوسيلة يك مداد نك پهن استفاده كند. و نيز از بيمار خواسته شد كه از زنجنيل خام در صبحها استفاده كند. و چهار روز ديگر جهت بررسي مجدد مراجعه كند.

نتايج: چهار روز بعد ، بيمار كاملآ با روشهايي كه به او گفته بوديم عمل كرده بود. و او كاهش قابل ملاحظه اي را در تهوع و استفراغ جهت دو روز اول بعد از درمان داشت و در دو روز ديگر تهوع و استفراغ نداشت. او 2.6 پاند اضافه وزن پيدا كرده بود و بطورطبيعي غذا ميل مي كرد. در آزمايش ادرار پروتئين و كتون وجود نداشت و وزن مخصوص ادرار 1.005 بود. درمان از طريق طب سوزني به PC6 تكرار شد. به بيمار اظهار شد كه از درمان فشار به روي نقطة PC6 زنجبيل استفاده نكند. در ويزيت بعدي 2 هفته بعد انجام شد و بيمار علائم تهوع و استفراغ را نداشت. و او مراقبت هاي اولية قبل از بارداري را ادامه داد. بحث: جلوگيري از تهوع و استفراغ در موارد شيمي درماني سرطاني گزارش شده بود. طولاني شدن اين اثر ضد تهوع با استفاده از فشار به نقاط طب سوزني گزارش شده بود. كارلسون و همراهان كاهش علائم تهوع و استفراغ را در استفراغ هاي مكرر و شديد بارداري در يك مطالعة يك سر كور، راندومايز با كنترل دارونما را با استفاده از PC6 گزارش كرده بود. بنابر اين منطقي بنظر مي رسيد كه اثر ضد تهوع با استفاده از فشار به نقطة مذكور تشديد شود. زنجبيل جهت افزايش حركات روده اي استفاده شده بود. اثر ضد تهوع زنجبيل مشابه داروي متوكلوپراميد است و اين امر در يك مطالعة دو سر كور با كنترل دارونما ثابت شده است. در مطالعة ديگري كه دو سر كور، راندومايز و متقاطع بود، نشان داده شده است كه زنجبيل باعث كاهش علائم و شدت تهوع و استفراغ در 19 نفر از 27 نفر دچار استفراغ مكرر و شديد دورة بارداري مي شود. در اين بيمار از هر سه نوع روش جهت افزايش اثر استفاده شد. تلفيق اين روشها باعث شد كه تعيين كردن اينكه كدام روش باعث بهبودي شده است مشكل شود. اختتام: اگرچه مشكل است كه با استفاده از يك مورد به نتيجه برسيم ولي منطقي است كه در مطالعات علمي بزرگ مقولة استفاده از TCM را بگنجانيم. گزارش كردن چنين مواردي ممكن است باعث مطالعات گذشته نگر بيشتري در استفاده از زنجبيل، طب سوزني ، فشار به نقاط در درمان استفراغ مكرر دورة بارداري شود..

آبراهام سي كوروويلا، دکتر سیروس سلطانیان

issaارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۱۳
 

درمان نگار (۱۹)

بيمار خانم 25 ساله مجرد كه جهت چاقي و هيپر تريگليسريدمي (افزايش چربي خون) مراجعه نموده بود و سابقه چربي خون 1000 را در حدود دو ماه قبل ذكر مي كرد.پس از شروع در مان و همزمان آزمايش به عمل آمد كه چربي 770 را نشان مي داد. نامبرده سابقه مصرف دارو و موثر نبودن آن را ذكر مي نمود. پس از شروع درمان و 15 جلسه طب سوزني تلفيقي گوش و بدن ، در آزمايش نهايي بوجود آمده چربي 520 گزارش شد كه باعث خوشحالي و سرافرازي گرديد.

به اميد بهبود كامل ايشان و كليه بيماران

دكتر محققارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

طب سوزني در کاهش درد زايمان بي تأثير است

ترس از درد هنگام زايمان موجب افزايش بي رويه سزارين شده به نحوي که 22 درصد سزارين‌ها به علت ترس از زايمان انجام مي‌شود.

به دليل عوارض متعدد داروهاي کاهش درد بر روي مادر و جنين، مادران تمايل به استفاده از روشهاي غير دارويي دارند که يکي از اين روش‌هاي غير دارويي طب سوزني است.

نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد بين ميانگين شدت درد هر دو گروه، اختلاف آماري ديده نشد.هم‌چنين بر اثر روش طب سوزني طي دوره هيچ عارضه‌اي براي مادران پيش نيامد.

به گزارش ایسنا، يافته‌هاي نهايي بررسي حاکي است طب سوزني تأثيري بر درد زايمان گروه مورد نداشت اما بر آرامش مادر در يک ساعت پس از طب سوزني موثر بود.

اگر زنان در مورد فرآيند زايمان، روش‌هاي بي دردي و کاهش اضطراب آموزش ببينند آمار سزارين و به تبع آن عوارض اين نوع زايمان کاهش مي‌يابد.

محققان اين طرح اميدوارند با استفاده از افزايش نقاط طب سوزني به نتايج بهتري در کاهش درد زايمان دست يابند.ارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۱۱

 

تندرستی انسان‌

تندرستی انسان‌ها و راه‌های درمان در طول تاریخ همواره توجه دانشمندان و اندیشمندان را بخود جلب کرده است. در سده‌های گوناگون کسانی دست به طبابت زدند که از علوم پزشکی هیچ چیز نمی‌دانستند. هرقدر انسان‌ها از راه‌های درمان و کشف پیچیدگی‌های بدن انسان آگاهی یافتند، دانش پزشکی بیشتر متحول شد و بیشتر به راز و رمز درمان پی برد، اما کسانی بودند که از علوم پزشکی به معنای امروز آن اطلاعاتی نداشتند ولی افراد زیادی را در دوران‌های دور و نزدیک درمان کردند. این نوشته، نگاهی دارد به درمان‌های شفابخش، بدون استفاده از دارو و در عین حال عجیب:

در آوریل سال 1974، یک مرد انگلیسی میانسال که تعطیلاتش را در «لوکا» شمال ایتالیا می‌گذراند، روی تختخواب هتل، خمیازه‌ای کشید و ناگهان دردی شدید در عضلات پشتش پیچید که شانه و بازوی او را از کار انداخت. مرد که از شدت درد در کف اتاق افتاده بود «یان پارسو» نام داشت. او سراسر شب را از شدت درد ناله کرد و صبح روز بعد، درد کشنده در ستون فقرات و پشت و شانه و بازویش ادامه یافت. او ناگزیر به کشورش انگلستان بازگشت و شروع به معالجه کرد. انواع دارو، ماساژ، فیزیوتراپی، کشش، آمپول و ... هیچکدام درد او را آرام نکردند و حتی بعضی از روش‌ها نیز به درد شدت بخشیدند. سرانجام، بنا به پیشنهاد دوستی، به مطب یک طبیب سوزنی به شهر مجاور رفت. مرد چینی که پدر و پدربزرگش نیز به همین کار اشتغال داشتند و این هنر را به او هم آموخته بودند، چند سوزن مخصوص، به نقاط مختلف بدن پارسون فرو کرد و دوره معالجه او را 12 جلسه تجویز کرد و به این ترتیب به دردهای او پایان بخشید.

آیا طب سوزنی پارسون را معالجه کرد؟

 طب سوزنی بیش از پنج‌هزار سال است که در چین رواج دارد و قدمت آن ظاهراً به عصر حجر می‌رسد. طبق فلسفه تائو چینی، در هستی همه چیز در هماهنگی دو نیروی مکمل هم به نام «یانگ» و «یین» قرار دارد. «یانگ» یا حرکت مثبت، عنصر فعال و جهنده و «یین» عنصر منفی و ملایم است. همچنین گفته شده است که «یانگ» نور و روشنایی «یین» ظلمت و تاریکی است که این دو به صورت مساوی، نیروی زندگی را تشکیل می‌دهند. چینی‌ها عقیده دارند تا زمانی که «یانگ» و «یین» توازن دارند، نتیجه آن، هماهنگی در بدن است ولی افزوده شدن یکی از آنها، فرد را به بیماری می‌کشاند. در کتابی که مربوط به طب سوزنی است و از 200 سال پیش باقی مانده، نوشته شده، زمانی که «یانگ» قویتر است، بدن داغ و خشک است و منافذ پوست به هم نزدیک می‌شوند و شخص احساس می‌کند تنفس‌هایش بریده، بریده شده و حتی با فعالیت‌های بدنی زیاد نیز عرق نمی‌کند. حالت بیقراری، تب، خشکی چشم و دهان او را آزار می‌دهد. شکم او سخت می‌شود و به یبوست مزاج مبتلا می‌گردد. همیشه زمانی که «یانگ» قوی‌تر است، شخص زمستان را به‌راحتی پشت سر می‌گذارد ولی تحمل تابستان و هوای گرم برای او غیر ممکن است.

منظور از فلسفه طب سوزنی، توازن میان «یانگ» و «یین» دو نیروی هستی است که گفته شده در سراسر بدن جریان دارد و در کانال‌های نصف‌النهار به چرخش در می‌آید. این مدارهای نصف‌النهاری، هیچ‌گونه ارتباطی با جریان خون یا سیستم عصبی بدن ندارند و با وجود نقش اصلی آنها در طب سوزنی، وجودشان هرگز ثابت نشده است. ولی خط سیر پیرامون و سطح بدن، به دقت و با ریزه‌کاری نقشه‌برداری شده و آنگونه که گفته شده است، 12 نقطه نیروی هستی در بدن، با اعضا داخلی بدن، مثل قلب نصف‌النهاری، کیسه صفرای نصف‌النهاری، مثانه نصف‌النهاری و غیره، مستقیماً رابطه دارند و در سایر نقاط، شاخه‌های ضعیفتر رابط نصف‌النهاری هستند.

به عقیده پزشکان سنتی چین، این مسیر در افراد سالم به زحمت قابل تشخیص است، ولی در بیماران مربوط به مدارهای نصف‌النهاری، ظاهراً فعال و قابل درک است.

حدود 950 نقطه برای سوزن‌زنی در بدن شناسایی شده است. طبق عقیده دانشمندان چینی، اعضای بدن، هرکدام نبض مخصوص به خود را دارند. مثلاً نبض کبد باید صدای سیم یک آلت موسیقی داشته باشد، نبض قلب صدای کوبیدن، نبض طحال صدای متناوب و نوبتی و نامنظم و نبض کلیه باید صدای سنگ بدهد. البته پزشکان غربی، به این مسئله اعتقادی ندارند، ولی چینی‌های سوزن‌زن، از این راه است که سالیان دراز توانسته‌اند بیماری‌ها را تشخیص دهند و دریابند که بیماری از ضعف کلی است یا از خوب کار نکردن اعضاء بدن. آنها معمولاً رنگ پوست بیمار را هم شناسایی می‌کنند و در مورد نوع زندگی و بعضی از مسائل او می‌پرسند و سپس در می‌یابند که چه نقاطی از بدن باید سوزن بخورد.

بعد از قرن‌ها معالجه از طریق طب سوزنی در چین، قبل از جنگ دوم جهانی، این نوع درمان در چین از رونق افتاد و روش معالجه غربی جای آن را گرفت و با انقلاب کمونیستی سال 1949 این کار دوباره رونق یافت و مائوتسه تونگ (Mao Tese Tong) -رهبر چین- دستور داد دوباره طب سوزنی در کنار طب غربی، در مدارس عالی و دانشگاه‌ها تدریس شود. اطباء سوزنی بعد از آن توانستند با موفقیت به‌ویژه بیماری‌های آسم، برونشیت، تشنج، دیسانتری، تنگی نفس، نفخ، تب، گاستریت، بواسیر و سایر بیماری‌های روحی را در کنار طب غربی معالجه کنند و گاه هر دو مورد را با هم به کار گیرند.

هم‌اکنون طب سوزنی بیشتر برای بی‌حسی‌های موضعی در جراحی‌ها، جای بیهوشی‌های کامل را گرفته است و گاه فقط از یک سوزن برای بی‌حسی استفاده می‌شود. در حال حاضر در بیشتر بیمارستان‌های جین این شیوه مورد استفاده قرار می‌گیرد، حتی در جراحی سینه که قلب نیز نمایان است (جراحی بای پس) بیمار در طی جراحی، حرف می‌زند و می‌خندد و برای رفع ضعف بدن، غذا هم می‌خورد. بعد از طب سوزنی، باید از طب انگشتی نام برد که با فشار انگشت، درد را برطرف می‌کنند و بیمار را معالجه می‌کنند. طی سالیان دراز، افرادی هم پیدا شدند که با فشار انگشت و جابه‌جایی استخوان‌های بدن، درد را از بین می‌بردند. آنها معتقد بودند دردها بر اثر جابجایی تدریجی استخوان‌ها به وجود می‌آید و مانند شکسته‌بندهای خودمان همه نقاط و محل استخوان‌های اصلی یا استخوان‌های نازک و کوچک را با لمس بدن بیمار تشخیص می‌دادند.

ناوالارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۱۰

 

درمان نگار (18)

خانم 36 ساله ای ساکن ورامین ، با سابقه میگرن 11 ساله ، حمله های یک روز در میان و هر بار بیش از 8 ساعت پیک درد به مطب مراجعه نمود ، ردپای فوبیاهای متنوع و افسردگی در خلق بیمار مشاهده می شد ، بیمار پس از 16 جلسه مراجعه به مطب کم کم از دردهای خود فاصله گرفت و در جلسه یادآور که 3 ماه بعد انجام شد هیچ گزارشی از سردرد های آزار دهنده قبلی نمی داد.

دکتر قاسمیارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

درمان افسردگی در طب سوزنی

در طب سوزنی که شاخه ای از طب سنتی چین است ، به انسان به صورت جزئی از طبیعت نگریسته می شود . تمام طبیعت شامل دو نیروی یین و یانگ می باشند که با هم در تعادل و تعامل می باشند . این دو نیرو آثار خود را در بدن انسان ،توسط جریان انرژی حیاتی (کیو آی)اعمال می کنند که در کانالهای انرژی بدن (مریدین ها)جریان دارد.

در بیماران مبتلا به اختلالات عصبی ،مشکلات محیطی و درونی بدن ،بخصوص در مسیر های قلب (روح)، طحال و معده می گردد که متخصص طب سوزنی ، با قرار دادن سوزنهای ظریف در نقاط خاصی از این مریدینها ،باعث از بین رفتن این اختلال گشته و تعادل قبل از بیماری را به بیمار بر می گرداند .البته تئوریهای در مانی برای این بیماران در طب سوزنی چین،بسیار گسترده می باشد که خود بدلیل گستردگی زیاد بیماریهای روحی و انواع استرسها می باشد . سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او )و انستیتوی سلامت بین المللی (ان آی اچ)با کمک سایر سازمانهای پزوهشی ، تحقیقات وسیعی را در زمینه تشخیص مکانیسم بیو مولکولی نحوه اثر طب سوزنی در درمان این بیماران از سالها قبل آغاز کرده اند که این تحقیقات امروزه  در اکثر نقاط  دنیا ادامه دارد . در نتیجه این تحقیقات گسترده ،آنها در یافتند که در بیماران استرسی ،طب سوزنی باعث تحریک اندروفینها گشته و بدین ترتیب باعث مهار سیستم گابا در مغز و در نتیجه کاهش استرسها و لرزش بدن و تپش قلب و نیز باعث بهبود اختلالات خواب می گردد.

در بیماران افسرده و اختلالات جنون-افسردگی  نیز انجام طب سوزنی با روش درست و آکادمیک آن ،باعث ایجاد تنظیم در میزان هورمونهای سروتونین ،آدرنالین واندروفین می گردد که اهمیت تنظیم  هورمونهای آندوژن در درمان بیماران،  بر اساتید روانپزشکی ،کاملا مشهود است .

البته ناگفته نماند  طی چند دهه اخیر که سازمانهای معتبر تحقیقاتی بین المللی ،تحقیقات خود را بر روی طب سوزنی آغاز کرده اند ، همواره به مواردی بر خورده اند  که به تئوری چینی ، پاسخ می دادند ،اما تحقیقات غربی نتوانسته است ، پایه بیو مولکولی واضحی برای آنها پیدا نماید که در این موارد ، در بعضی تحقیقات (دبلیو اچ او)به صراحت بیان می دارد که : تحقیقات قادر به پیدا کردن مکانیسم بیو مولکولی این روش درمانی نبوده است ،اما این روش ،واقعا موثر است  ، یعنی کاملا بر عملی بودن این روش درمانی، برای بیماران صحه می گذارد .

لذا با توجه به مطالب بیان شده از کلیه اساتید محترم بیماریهای مغز و اعصاب و بیماریهای اعصاب و روان دعوت می نمایم که در مورد تمام بیماران خود که با مشکلات درمانی مواجه می گردند و یا اینکه در صورتیکه بیماری قادر به مصرف داروهای مورد استفاده جهت درمان بیماری خود نمی باشد و یا بیمارانی که مدتهای طولانی دارو مصرف می نمایند ،حتما از روش طب سوزنی (البته از نوع کاملا علمی آن) ،بعنوان دستیار در درمان بیماران خود بهره ببرند که مسلما فواید آن بطور مشهودی در بیمارانشان بروز خواهد نمود.

لازم به یاد آوری است که اگر کسی بخواهد در دانشگاههای معتبر کشور چین (بخصوص شهر پکن ) مدرک تخصصی طب سوزنی را دریافت نماید ،حتما باید دوره های خاصی در مورد رفلکسولوژی ، دوره  ورزشهای چینی شامل "مدیکال چی گونگ"  و "تای جی کوان" را نیز بگذراند که دو ورزش فوق ، نقش بسیار مثبتی در سلسله اعصاب و روان انسان داشته و اثری به مراتب بیشتر از ورزش یوگا ،در افزایش قدرت ذهنی انسان دارد.

دکتر اسلام پرستارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۸

 

***اطلاعیه***

میهمانان گرامی «طبسوزنیداتکام» سلام !

با توجه به اینکه نشانی «Tebsoozani.com» کم کم و در یک دوره گذار ، به سایت جامع طب سوزنی اختصاص خواهد یافت، لطفا به تدریج جهت ورود به این وبلاگ نشانی «Tebsoozani.blogfa.com» را کلیک نمایید.

با احترام ، طبسوزنیداتکامارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۷

جراحی قلب با طب سوزنی

خلاصه: چینی ها با استفاده از طب سوزنی قلب یك بیمار را جراحی و دریچه قلب وی را تغییر دادند.
متن کل خبر: به گزارش سلامت نیوزبه نقل از العالم ،گروهی از پزشكان چینی با شش سوزن مخصوص چینی از ناحیه مچ دست و سینه به قلب بیماری كه به یك بیماری لاعلا ج مبتلا بود، سوزن فرو كردند تا دریچه قلب وی را تغییر دهند.

این بیمار پس از فرو كردن سوزن ها و استفاده از اندكی مسكن به حالت خواب فرو رفت؛ اما به عملكردهای پزشكان واكنش نشان می داد.
این جراحی سه ساعت طول كشید و پس از آن بیمار از بخش مراقبت های ویژه به بخش عادی انتقال یافت.

این بیمار24 ساله ده سال بود كه از مشكلا ت قلبی رنج می برد.
این عمل سبب شده است پزشكان داخلی و خارجی به آینده جراحی قلب با طب سوزنی امیدوار شوند.

Memo:foroughارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۶

 

درمان نگار ( ۱۷)

آقاي 21 ساله با سابقه 8 ساله مصرف قليان و 5/1 ساله مصرف سيگار كه  متمايل به ترك هر دو به صورت فشرده بود ، با نسخه اي تخصصي  در مدت 3 روز و كنترل حدود 3 هفته موفق به ترك كامل بدون relapse  گرديد.

به اميد سلامت و طول عمر و موفقيت ايشان ، دكتر محققارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۵

******اطلاعیه مهم******

لطفا در صورت تمایل جهت دریافت روزانه پست های منتخب « طب سوزنی و... » نشانی پست الکترونیک خود را در بخش نظرات خصوصی این پست وارد نمایید.

با احترام ، طبسوزنیداتکامارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۴

 

لاغر شدن در یک جلسه

مقدمه :

افراد معمولا برای 2 هدف وزن خود را کم می کنند :

1- حفظ ظاهر بهتر

2- حس سلامتی بهتر

ولی در کاهش وزن لزوما شما به این دو هدف نمی رسید چرا که اگر شمابطور ناگهانی وزن خود را کم کنیددچار اختلالات زیر می شوید :

1- عدم تعادل در میزان بافت عضلانی و چربی که نتیجه آن اختلال در تناسب اندام و ظاهر فرد می باشد.

2- احساس خستگی

3- ایجاد افسردگی

4- ایجاد خطوط دايمی روی پوست

5- عدم تعادل مایعات در بدن

6- ایجاد پوست خشک و چروکیده

7- اختلال در سیکل ماهانه خانمها

8- کم خونی و عدم بارداری

برای جلوگیری از سیکل yo – yo (یعنی کاهش و افزایش وزن) باید بیشتر به مقدار چربی کم شده دقت کرد نه به مقدار وزن کم شده , بنابراین در این برنامه این نکات طراحی شده است :

1- کاهش بافت چربی

2- افزایش بافت عضلانی

3- افزایش سلامتی در فرد

4- بهبودی تناسب اندام در ظاهر فرد و fitness

تاثیر طب سوزنی در کاهش وزن :

1- افزایش انرژی فرد در طول مدت برنامه کاهش وزن

2- کاهش علايم روحی روانی مانند تحریک پذیری و استرس

3- ساپرس کردن یا کنترل مرکز اشتهاء

4- تعادل بین سیستم عصبی خودکار بدن

5- حمایت و تسریع در سم زدایی چربیهای در حال سوختن

کاهش وزن به روش طب سوزنی روشی کاملا شناخته شده و بدون عوارض جانبی بوده که از طریق کاهش ترشح اسید معده , کوچک کردن معده , کاهش اشتها و فعال نمودن سیستم چربی سوزی باعث کاهش وزن در انسان میگردد.

در روش لاغری در یک جلسه که بنام کاشت نخ کات گوت یا cat gut embedding معروف می باشد :

در نقاط طب سوزنی بر روی شکم , نخهای مخصوصی کاشته شده  که  جذب این نخ ها یک ماه به طول می انجامد و در این زمان مثل این که شخص هر روز مشغول انجام طب سوزنی بر روی خود می باشد.

در این روش علاوه بر تاثیرات قبلی طب سوزنی , فرد وزن خود را بیشتر از شکم کم کرده و سایز فرد خیلی کم می شود , به اضافه اینکه مراجعه بیمار به پزشک هر یک ماه یک بار خواهد بود.

دکتر علی اعتمادیارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۳

درمان نگار (۱۶)

آقای ا_ح_ف 28 ساله ساکن مشهد سردردهای چندین ساله با تشخیص میگرن وسینوزیت که زمان استرس وامتحانات وزمان سرما تشدید می یابدوتاکنون به درمانهای داروئی مقاوم بوده است. بیمار همچنین از کم خوابی لاغری واعصاب ناراحت است.بعد ازجلسه5 طب سوزنی در تاریخ 27/9/84 خواب بهتر شده بود.بعد از جلسه7 میگرن تا حدودی کنترل شده بود .بعد از جلسه 14 در تاریخ 23/11/84 سردردها بطور کامل کنترل شده بود وبیمار هیچگونه ناراحتی نداشت.تا تاریخ 5/6/85 تنها 4 جلسه یادآوری در زمان امتحانات واسترس و زمان سرما خوردگی انجام شد.

دکتر ظهوریانارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

 

طب سوزني موجب كاهش درد مي‌شود

نتايج پژوهش ارايه شده در همايش بين المللي بيماريهاي كودكان نشان مي‌دهد: با وجود درمان‌هاي كمكي متعدد براي كاهش درد، طب سوزني بعنوان بهترين روش كمكي براي كاهش درد كودكان توصيه مي‌گردد.
اكرم السادات حسيني عضو هيات علمي دانشكده پرستاري و مامايي دنشگاه علوم پزشكي تهران به بررسي اثرات طب سوزني بر روي كاهش درد كودكان پرداخته است و در مقاله خود، در مطالعه‌اي در كشور آمريكا در مورد ميزان رضايت كودكان و خانواده آنها از طب سوزني را مطرح مي‌كند.

گفتني است، اين مطالعه از طريق مصاحبه تلفني بر روي 47 كودك و خانواده آنها كه طب سوزني را بعنوان درمان دردشان انتخاب كرده بودند انجام گرفته و نتايج به دست آمده حاكي از آن است كه اكثريت خانواده ها ( 69 درصد ) و كودكان ( 67 درصد ) از انتخاب اين روش راضي بودند و اكثريت خانواده ها ( 56 درصد ) و كودكان ( 70 درصد ) بيان مي‌كردند كه اين روش درماني باعث كاهش درد در آنها شده است.

يافته هاي به دست آمده در اين پژوهش نشان مي‌دهد كه ميانگين سن كودكان در زمان مصاحبه تلفني 16 سال بود و 79 درصد آنها مونث بودند و اغلب از سه مشكل سردرد، دردهاي قاعدگي و تحريك عصبي ناشي از نقص عضو رنج مي‌برند و روشهايي كه توسط متخصص طب سوزني در كودكان براي آنها اجرا شده بود شامل فروكردن سوزن (98 درصد موارد)، ضربه زدن ( 85 درصد موارد)، نيروي مغناطيسي ( 26 درصد موارد ) و حجامت ( 26 درصد موارد ) بوده است.

پژوهشگر در پايان تاكيد مي‌كند: طب سوزني مي‌تواند به عنوان يك درمان مكمل در كاهش دردهاي مزمن و حتي حاد و شديد مي‌تواند حتي براي كودكان و خانواده آنها قابل پذيرش و رضايت بخش باشد.ارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران
 
تاريخ : ۸۸/۱۲/۰۱

 

***اطلاعیه***

میهمانان گرامی «طبسوزنیداتکام» سلام !

با توجه به اینکه نشانی «Tebsoozani.com» کم کم و در یک دوره گذار ، به سایت جامع طب سوزنی اختصاص خواهد یافت، لطفا به تدریج جهت ورود به این وبلاگ نشانی «Tebsoozani.blogfa.com» را کلیک نمایید.

با احترام ، طبسوزنیداتکامارسال توسط هیات علمی موسسه جامع طب سوزنی ایران

اسلایدر